"(1) A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a munkavállalóa) munkába álláskor,
Előzetes munkaköri alkalmassági vizsgálatot kell végezni a munkáltató által foglalkoztatni kívánt személynél a munkavégzés megkezdését megelőzően;
A munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha
- annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik,
- foglalkoztatása az egészségét, testi épségét, illetőleg a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja,
- foglalkoztatása nem jelent veszélyt a munkavállaló reprodukciós képességére, magzatára,
- … a munkára - külön jogszabályokban meghatározottak szerint - alkalmasnak bizonyult. [Mvt. 49. § (1)]
Az egészségügyi megfelelőségről előzetes és – a 33/1998. (VI. 24.) NM rendeletben meghatározott munkakörökben (pl. a képernyős munkavégzésnél kétévente) - időszakos orvosi vizsgálat alapján kell dönteni. Az alkalmassági vizsgálatokat a foglalkozás-egészségügyi orvossal kell elvégeztetni.
A gépek üzembe helyezését Önnek kell írásban elrendelni, miután néhány további feltételnek eleget tett.
A Munkavédelmi törvény 21. § (1) szerint "Az üzemeltető munkáltató a veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetését írásban elrendeli (a továbbiakban: munkavédelmi üzembe helyezés).”
Veszélyes gépnek minősül az összes fűrészgép, marógép és gyalugép, targonca, daru, rakodógépek stb.
Az üzembe helyezés feltételei:
1. A villamos berendezés érintésvédelmének szabványossági felülvizsgálata (hétköznapi nevén érintésvédelmi mérés), melyet új villamos berendezés és/vagy új érintésvédelmi berendezés létesítésekor az üzemszerű használatbavétel előtt kell elvégezni.
2. Munkavédelmi szempontú előzetes gépvizsgálat (munkavédelmi szakember végezheti).
(3) A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy … a munkaeszköz, …. megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek, illetőleg teljesíti a 18. § (1) bekezdése szerinti követelményeket. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munka-egészségügyi szaktevékenységnek minősül.
(4) Az előzetes vizsgálat során különösen vizsgálni kell, hogy rendelkezésre állnak-e a létesítést végzők (tervező, kivitelező) nyilatkozatai, a munkavédelmi követelmények kielégítését bizonyító mérési eredmények (érintésvédelem), a munkaeszközre vonatkozó megfelelőségi nyilatkozatok, tanúsítványok, a szükséges hatósági engedélyek, az üzemeltetéshez szükséges utasítások.
Mvt. 21. § (7) veszélyes munkaeszközt … annak munkavédelmi üzembe helyezéséig az üzemeltető munkáltató próba vagy kísérleti jelleggel - kizáró jogszabályi rendelkezés hiányában - legfeljebb 180 nap időtartamra üzemeltetheti.
3. A munkavédelmi üzembe helyezéshez szükséges a gépkönyv megléte, valamint a gyártói megfelelőségi nyilatkozat vagy megfelelőségi tanúsítvány, melyet független, akkreditált minősítő intézet adott ki.
(5) A foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter rendeletében meghatározott egyes veszélyes munkaeszközök üzembe helyezésének feltétele továbbá az adott munkaeszköz vizsgálatán alapuló megfelelőségi tanúsítvány.
Mvt. 39. § (1) A gép állandó tartozéka a biztonságos használatához szükséges magyar nyelvű üzemeltetési dokumentáció, amelyet a gyártó, import esetén az importáló, annak hiányában az üzemeltető köteles biztosítani.
4. Ezután öt évente biztonsági felülvizsgálatot kell szakirányú alapképzettségű munkavédelmi. szakemberrel végeztetni.
● A jogszabályokban meghatározott munkáltatói kötelezettségek végrehajtásának átfogó szakmai irányítása, ügyintézése.
● Kockázatértékelés a munkahelyeken, technológiák, munkakörök, műveletek, munkaeszközök, veszélyes anyagok esetében.
● A munkahelyek és munkaeszközök üzembe helyezés előtti szakvizsgálata, az üzemeltetői üzembe helyezés előkészítése.
● Az időszakos biztonsági felülvizsgálatok végrehajtása.
● Munkabalesetek kivizsgálása, dokumentálása, a baleseti eljárás lefolytatása, súlyos munkabalesetek kezelése, a soron kívüli ellenőrzés végrehajtása.
● Munkavédelmi oktatás.
● Az egyéni védőeszköz juttatási rendjének kidolgozása.
● A munkahelyi szabályzatok, utasítások, nyilvántartások összeállítása.
● Együttműködés a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatással.