ADR tanácsadás;
ADR oktatások azoknak, akik a veszélyes áru szállításában érintettek;
ADR bárcák forgalmazása.
Veszélyes árunak nevezzük azokat a vegyi termékeket (anyagokat vagy keverékeket), illetve tárgyakat, amelyek tűz- vagy robbanásveszélyesek, radioaktívak, azonnali egészségkárosító (maró, mérgező), illetve környezetkárosító (vízszennyező) tulajdonságokkal rendelkeznek. Az ilyen anyagok esetében a szállítást különleges biztonsági előírások között lehet csak végrehajtani, annak érdekében, hogy ne következzen be olyan baleset a szállítás során, amely a szállításban résztvevőket, az épített és a természetes környezetet veszélyezteti.
A leggyakrabban előforduló veszélyes áruk között találjuk az üzemanyagokat, oldószereket, festékeket, növényvédő szereket, tisztítószereket, akkumulátorokat - a hagyományos és a lítium aksikat -, a fertőző anyagokat. Minden gáz veszélyes árunak minősül, ideértve az aeroszolokat is. Az ADR előírásai szerint kell szállítani képződött hulladékok legtöbbjeit is.
A veszélyes árukat a csomagoláson elhelyezett jelölésekről - bárcákról - a legkönnyebb felismerni, ezekhez hasonlóak ->
Az ADR a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodást jelenti. Az ADR-t a Megállapodás és a hozzá csatolt két melléklet alkotja. Az ADR megállapodást 1957-ben Genfben kötötték, s Magyarország 1979-ben csatlakozott hozzá. Az A és a B Melléklet rendelkezéseit minden páratlan évben (!!) igazítják a tudományos, ill. technológiai fejlődéshez.
Amennyiben Önöknél a fenti jelölésekkel ellátott dobozokat, hordókat, zsákokat, raklapokat, palackokat szállítanak, gépjárműről leraknak, vagy felraknak szállításra, akkor Önök -- az ADR és egyéb belföldi jogszabályok értelmében -- érintettek a veszélyes áruk szállításában.
CSOMAGOLÓ az a vállalkozás, amely a veszélyes árut csomagolóeszközbe, nagycsomagolásba vagy IBC-be rakja, ill. szükség esetén előkészíti a küldeménydarabokat a szállításhoz.
FELADÓ az a vállalkozás, amely a veszélyes árut a saját nevében vagy harmadik fél megbízásából feladja.
BERAKÓ az a vállalkozás, amelyik a veszélyes árut a járműbe vagy nagykonténerbe berakja.
SZÁLLÍTÓ (FUVAROZÓ) az a vállalkozás, amely a szállítási műveletet végrehajtja, akár fuvarozási szerződés alapján, akár anélkül.
KIRAKÓ az a vállalkozás, amelyik a küldeménydarabos veszélyes árut, a konténert, a mobil tartányt a járműről lerakja vagy konténerből kirakja; illetve a tartányos árut lefejti vagy az ömlesztett árut konténerből kirakja.
CÍMZETT a fuvarozási szerződés szerinti címzett. Ha a címzett harmadik személyt jelöl meg, ezt a személyt kell címzettnek tekinteni. Ha a szállítási műveletet fuvarozási szerződés nélkül végzik, az a vállalkozás tekintendő címzettnek, amely megérkezéskor a veszélyes árut átveszi.
A fent felsorolt szerepkörökre egyértelműen megfogalmazza az ADR, hogy kinek mi a felelőssége. Ha az Ön cégénél a feljebb jelölt veszélyes áruk megtalálhatók, és a fent felsorolt szerepek egyike megállapítható, akkor biztos, hogy érintett a veszélyes áru szállításában.
Ezeken kívül a minősített csomagolóanyag, tartány és konténergyártók esetében is indokolt az ADR előírásainak alapos ismerete és tanácsadó véleményének kikérése, aki segítséget nyújt a követelmények megértésében.
Milyen mentesítések léteznek, amikor nem kell tanácsadót alkalmazni?
Tengerentúlra történő szállításkor mire kell figyelni? Miben más, mint a közúti szállítás?
Előnyök
1. kereshető 3.2 A táblázat;
2. helyes szállítási megnevezés 9 nyelven;
3. ADR - RID - ADN összehasonlító böngészde: a legutolsó 8 kiadás négy (4!) nyelven (magyar- angol - francia - német);
4. közvetlen link Európa összes ADR-jéhez;
5. és nem kerül sokba a használata!
Minden vállalkozásnál képződik aeroszol hulladék. Ez a hulladék az ADR hatálya alá is tartozik.
Amit a korlátozott mennyiségben csomagolt veszélyes árukról tudni kell.
Hogyan kell jelölni a veszélyes árukat? Milyen bárcák feliratok kerülnek a dobozra?
A feladatokat minden esetben szerződés keretében látjuk el. A szerződés aláírását követően két héten belül átvilágítjuk a céget, hogy meghatározzuk milyen szempontból érinti az ADR, mi a veszélyes áruk köre és milyen felelősségei vannak.
A következő négy hétben elkészítjük írásban a veszélyes áru szállítási utasításokat, és megtartjuk a kötelező oktatásokat a szállítási folyamatban részvevő munkavállalók részére.
A 3. hónaptól kezdődően havi vagy negyedéves rendszerességgel ellenőrizzük, hogy miképp tartják be a vállalkozásnál az előírásokat.
Folyamatos 7/24-es telefonszolgálatunkkal mindig a vállalkozás rendelkezésére állunk. Részt veszünk a hatósági ellenőrzéseken; év végén elkészítjük jelentésünket a vállalkozás vezetője részére.
ADR kérdésekben vagy közúti ellenőrzéssel kapcsolatban. Telefonon megszakítás nélkül elérhetőek vagyunk a nap 24 órájában, a hét minden napján.
A mentesített szállítások esetében, a veszélyes áru szállításában résztvevő alkalmazottaknak. Ellenőrizzük a képzésről szóló jelentések, okmányok őrzését, nyilvántartását.
A veszélyes áruk szállítására, a szállításra való előkészítéssel, a járművek, felszerelések beszerzésével és használatával, az intézkedésekkel és eljárásokkal kapcsolatban. Kivizsgáljuk a súlyos baleseteket. Elkészítjük az éves jelentést.